Корзина
88 отзывов
+38 (067)7080532
Контакты
ТОВ "Всесвіт Захисту Рослин"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677080532САЖЕНЦЫ
+380977247085КОНСУЛЬТАЦИЯ
+380950405715МИКРОУДОБРЕНИЯ
+380950405715МИНЕРАЛИС
+380975958498ВИНОГРАДНИК
Андрей, Анна
УкраинаКиевВасильков, Мелитополь, Борисполь, Киев

Бактериальный ожог листьев черешни, Xylella fastidiosa

Хвороба черешні починає проявлятися в середині червня — на початку липня. Слабкий крайовий хлороз чи бронзовість верхівки листя — перші ознаки захворювання.

Збудник хвороби: Xylella fastidiosa Wells et al. 1987.

Застарілі назви збудника: рикетсієподібні бактерії, обмежені ксилемою бактерії, вередливі бактерії.

Історія відкриття, розповсюдження, шкідливість. У 1987 р. американські вчені описали рикетсієподібні бактерії, що спричинюють симптоми опіку листя, віднесли їх до нового роду і виду Xylella fastidiosa. Х. fastidiosa уражує цілу низку культурних і дикорослих рослин, у т.ч. черешню, сливу, персик, мигдаль, виноград, в'яз, дуб та ін. Збудник дуже важко виділити і тому схожі хвороби рослин до 1973 р. не вважали бактеріальними. X fastidiosa росте лише на спеціальних середовищах, на яких культивували збудників хвороби Пірса винограду, фоні персика, опіку листків сливи та ін. Подібні бактерії присутні в рослині-паразиті повитиці та комахах—носіях інфекції — цикадах. В Україні детально вивчали хворобу черешні та її збудник Ю.П. Садовський, Р.І. Гвоздяк, С.І. Шевченко, тому на прикладі черешні наводимо опис цього бактеріозу.

Симптоми. Хвороба черешні починає проявлятися в середині червня — на початку липня. Слабкий крайовий хлороз чи бронзовість верхівки листя — перші ознаки захворювання. Через кілька днів хлоротичні ділянки листя темніють, набувають бронзового забарвлення. Іноді ураження відокремлені від здорової частини листка вузькою смугою некрозу. На ранніх стадіях розвитку хвороби уражуються деякі нижні листки гілки, потім — верхні. Надалі симптоми охоплюють листки на всіх гілках дерева. Бронзове забарвлення краю супроводжується закрученням листової пластинки уздовж центральної жилки вгору. Внаслідок уражених листків дерево набуває специфічного кольору. Після плодоношення листя опадає. В облетілих листків некротична зона стає темнокоричневою, немов опалена вогнем. Вже у середині червня деякі гілки та дерева оголені і чітко відрізняються від здорових. Хворі дерева можуть утворювати осередки з 3-8 дерев.

В умовах півдня України розвиток захворювання може мати швидкоплинну або повільну чи хронічну форму. Швидкоплинна форма хвороби властива молодим 1-4-річним деревам. Незважаючи на гарний розвиток poслини в цілому та наявність плодів, уражене дерево раптово гине за типом теплового удару чи паралічу — апоплексії. Хронічна форма проявляється частіше на 4-8-річних деревах і характеризується почерговим всиханням деяких гілок дерева. Вивчаючи симптоми зовнішнього прояву захворювання дослідники наводять низку істотних відмін опіку листків черешні від бактеріального некрозу кори кісточкових.

Х. fastidiosa продукує токсини. Обробка ізольованих листків та пагонів плодових культур токсинами призводить до побуріння листових жилок, некротизації тканин провідної системи та паранхіми листків, що характерно для природньо-інфікованих рослин. Залежно від сорту черешні реакція проявляється через 18-72 год після обробки листків токсинами, що дає можливість використовувати цей метод для швидкого визначення стійкості сортів до бактеріальної інфекції.

Екологія збудника. Х. fastidiosa виявлено на тонких зрізах коренів, пагонів, черешків листків, плодів та меристемних уражених тканинах. У великій кількості патогени присутні в молодих, вегетуючих органах рослин, які утворюються з верхівкових та бокових бруньок, до того ж на тонких зрізах їх вдається виявити значно раніше, ніж проявляються зовнішні ознаки хвороби. 3 року в рік бактерії в усіх органах хворих рослин зберігають життєдіяльність.

За даними багаторічних спостережень С.І. Шевченко, розповсюдження хвороби в молодих насадженнях черешні відбувається поступово. Процес накопичення інфекції з року в рік в основному рівномірний. Осередки хвороби збільшуються на одне—два дерева за сезон. Найсильніше уражуються старі сорти черешні, такі як Франсис, Жабуле. Хворих дерев нараховують від 5,5 до 25%, а загиблих — від 1% до 4%. Масові спалахи хвороби припадають на першу декаду червня, в період рясних дощів з подальшим настанням відносної посухи.

Бактерії виділяються з бруньок, черешків листків, пагонів, коренів, що свідчить про їх системне розповсюдження на уражених деревах. За штучного зараження рослин огірків в тепличних умовах через 14-18 діб розвивається системний хлороз, через 3-4 дні після цього уражені ділянки листків починають в'янути та засихати. Штучно заражують сіянці черешні замочуванням кореневої системи рослин у фазі 3-4 листків у бактеріальній суспензії. Типові симптоми опіку листків з'являються через 30-35 діб, рослини в'януть та гинуть. В польових умовах зараження сіянців відтворити набагато важче через нашаровування на рослину кількох несприятливих факторів — це адаптація рослини після висаджування у ґрунт, добові перепади температури та дія сонячної радіації.

Збудник проникає в рослини через корінці. Оптимальні умови для його проникнення створюються на ранніх фазах росту молодих корінців.

 

Средства защиты растений для лечения бактериозов

Биофунгицид ЦИДОКС ПРО "Минералис", антибиотик, антисептик , 10 л

Биофунгицид, АНТИБИОТИК Цидокс Про,1 л

Микроудобрение Микро-Минералис (медь), 10 л

Антисептик "ЛС-1", антибактериальное средство, Минералис Украина, 10 л

 

Другие бактериальные болезни плодовых

 Бактериальная пятнистость листьев косточковых

Лохматый корень яблони и груши

Эрвиния амиловора

Бактериальный некроз коры яблони и груши 

Бактериальный некроз коры косточковых плодовых деревьев

Корневой рак яблони и груши

Эрвиния амиловора яблони

Бактериальный ожог косточковых

Черный бактериоз яблони и груши

Туберкулез яблони

Бактериальные галлы вишни

Корневой рак косточковых

Некроз прививочного узла персика

Лоскутный бактериоз груши

Ямчастость деревьев косточковых

Ранний ожог черешни

Апоплексия деревьев персика

Бактериальная пятнистость незрелых плодов персика

Дырчатая бактериальная пятнистость косточковых

Армянский бактериоз абрикосов

Бактериальная водянка сливы

Бактериальная гниль коры яблони

facebook twitter

ФІТОПАТОГЕННІ БАКТЕРІЇ, БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ РОСЛИН: Монографія/Р.І. Гвоздяк, Л.А. Пасічник, Л.М. Як

Другие статьи