Корзина
82 отзыва
+38 (067)7080532
Контакты
ТОВ "Всесвіт Захисту Рослин"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677080532САЖЕНЦЫ
+380977247085КОНСУЛЬТАЦИЯ
+380950405715МИКРОУДОБРЕНИЯ
+380950405715МИНЕРАЛИС
+380975958498ВИНОГРАДНИК
Андрей, Анна
УкраинаКиевВасильков, Мелитополь, Первомайское, Борисполь

Эрвиния амиловора яблони, Erwinia amylovora

Эрвиния амиловора яблони, Erwinia amylovora

Е. amylovora уражуе всі органи яблуны. Найсприйнятливішими до патогену є квітки, молоді листки та пагони. Від них інфекція розповсюджується вниз по дереву, в т.ч. на гілки, коріння.

Синоніми хвороби: Бактеріальний опік квіток (листя, пагонів, гілки, плода).

Збудник хвороби: Erwinia amylovora (Burrill 1882) Winslow et al. 1923.

Застарілі назви збудника: Micrococcus amylovorus Burri11 1882, Bacillus аumylovorus (Burrill 1882) Trevisen 1889, Bacterium amylovorus (Burrill 1882) Chester 1897.

Історія відкриття, розповсюдження, шкідливість. Бактеріальні хвороби рослин починають свою історію з відкриття американцями Т. Берріллом (1882) та Д. Артуром (1884) збудника опіку плодових Erwinia amylovora. Очевидно, дошкульним був для садоводів бактеріальний опік плодових, якщо всупереч сталій думці про неможливість бактерій спричинювати хвороби рослин, його виявили в багатьох штатах США, Канаді та Мексиці ще до кінця ХІХ і початку ХХ ст. Ця хвороба відома на всіх континентах, де вирощують плодові - Австралії, Африці, Азії, Південній Америці. В Європу збудник бактеріального опіку плодових завезено дерев'яною тарою. Хворобу в 1957 р. виявлено на південному сході Англії - у графстві Кент.

3 великою долею вірогідності можна стверджувати, що в усіх країнах Європи є збудник бактeріального опіку плодових, так як його виявлено в 34 країнах, у тому числі Польщі, Словаччині, Угорщині, Румунії, Молдові, Туреччині. Однак повідомлення про наявність Е. amylovora на певній території можна вважати достовірним тільки після виділення патогена в чистій культурі. Сумнівним є твердження про наявність бактеріального опіку плодових на теренах к.СРСР, за винятком Вірменії на кордоні з Туреччиною у 90-х роках ХХ ст.

Бактеріальний опік плодових в Україні виявлено у 1999-2004 рр. у Чернівецькій та Закарпатській областях. Наймовірніше Е. amylovora завезено в Україну із саджанцями. Враховуючи пocтупове розширення ареaлу Е. аmуlovora в Європі, в Україні зупинити його розповсюдження буде дуже важко.

Дивно, що бактеріальний опік плодових так довго не з'являвся в Англії. Адже Америка і Англія мaли найтісніші зв'язки як до виявлення бактеріального опіку плодових (1879-1883 рр.), так і після. Відбувався інтенсивний обмін фруктами, саджанцями. Не менш загадково, які умови спричиняють виникнення такого стійкого, злісного патогену саме в США. Коли вузькоспеціалізований патоген з'являєтъся на новій території разом з інтродукованою (ввезеною) рослиною, то це зрозуміло. Залишається загадкою чому широко спеціалізований Е. amylovora нa плодових уперше зареєстровано в Європі, де велике коло сприйнятливих рослин (родина Rosaceae) ростуть у дикому та окультуреному стані.

 

Бактериозы, симптомы заболевания, Erwinia amylovora, бактериальный ожог яблони, лечение, биофунгицид, "Цидокс Про", "ЛС-1", хелат меди

 

Симптоми. Е. amylovora уражуе всі органи яблуні. Найсприйнятливішими до патогену є квітки, молоді листки та пагони. Від них інфекція розповсюджується вниз по дереву, в т.ч. на гілки, коріння. Симптоми хвороби не завжди проявляються в порядку сприйнятливості органів до патогену. Тобто вони можуть з'явитися на пагонах, листках чи на гілках, але не на квітках. Усе залежить від зовнішніх умов, особливо від температури та вологості. Найнебезпечніший період - цвітіння. Інтенсивність розвитку хвороби, небезпека для дерев, шкідливість в кожний із цих періодів визначається температурою та вологістю. Оптимальною температурою для патогена є 18-29°С та вологість понад 70%. В Україні та Польщі такі умови створюються не під час цвітіння, а в період інтенсивного росту, тому і збитків від опіку слід чекати менших, ніж у тих регіонах, де оптимальні погодні умови для збудника.

Найшвидший перебіг хвороби на квіткак. Вони на яблуні за кілька днів змінюють колір, стають світло-коричневими, потім темно-коричневими. Ніжка квітки зеленіє і коричневіє, з неї при інтенсивному ураженні витікає світлий (білий) ексудат. Квітки засихають і не опадають.

Молоде листя найсприйнятливіше до патогену, особливо по краю листка, звідки хвороба розповсюджується на весь листок і він скручується. За проникнення бактерій від пагонів в листя уражуються в першу чергу тканини навколо центральної жилки. Колір листя спочатку темніший, потім стає світло- та темно-коричневим, проте листя не опадає.

На молодих, не здерев'янілих пагонах інфекція розповсюджується з різною швидкістю. Колір ураженого пагона змінюється від насиченого зеленого, потім світло-коричневого до темно-коричневого. Часом на свіжому ураженні виступає білий ексудат, який окиснюючись на повітрі коричневіє. За інтенсивного розвитку інфекції довкола пагін згинається у вигляді гачка, характерного тільки для цієї хвороби.

На гілках і стовбурі утворюються виразки, хоч вони не мають таких чітких ознак, які можна використати для визначення етіології хвороби. Виразки різної форми, здебільшого клиноподібні. Першою ознакою уражених гілок є oбводнення та розм’якшення кори, яка з часом розтріскується, епідерміс злущується. Кора на поверхні ураженої гілки стає оранжево-коричневого забарвлення.

На зрізах ділянки гілки, залежно від стану інфекційного процесу, можна визначити стійкість сортів, напрям розвитку хвороби. У стійких сортів та при затуханні (уповільненні) хвороби видно межу здорової і ураженої тканини. У нестійких сортів на початку захворювання межу інфікованої тканини визначити важко. При теплій вологій погоді із виразок часом витікає «молочний» ексудат. Він може бути у вигляді. крапель або розтікатись по гілці, призводячи до нових осередків ураження.

Високосприйнятливими до патогена є молоді. зав'язі, уражена ділянка яких змінює колір поступово на темно-зелений, світло-коричневий, темно-коричневий, потім з'являється ексудат.

Інфікуються недозрілі плоди яблуні.. Водянисті плями поступово забарвлюються в червоно-коричневий колір, засихають, але не опадають.

Під впливом засобів захисту плодових, технології вирощування та погоди значно змінюються симптоми. В таких випадках симптоми опіку плодових майже не відрізняються від спричинених бактеріями Pseudomonas syringae та Erwinia horticola, грибами Nectria galligena, Nectria cinnabarina та Phomopsis tanake, шкідником Роlусаоп confereпtis. Тому для визначення причин захворювання необхідно використовувати мікробіологічні та молекулярно-генетичні методи.

Екологія. Вважають, що плоди і квітки уражуються після поранення градом тканин яблуні. Сам патоген, очевидно, знаходиться на рослинах. Екологічними нішами Е. amylovora можуть бути всі сприйнятливі рослини інших видів (близько 170). Крім того Е. amylovora як епіфіт виявлений на багатьох бур'янах і дикорослих.

Переносниками Е. amylovora є комахи, особливо комахи-запилювачі (бджоли, джмелі., оси) та комахи, які при живленні наносять рани рослинам — цикади, попелиці, птахи, особливо дрозди та шпаки, людина — посадковим матеріaлом, при поливі, санітарних чистках, а також вітер і дощ.

Зараження дерев та розвиток захворювання визначається зовнішніми факторами. За сприйнятливістю плодових до Е. amylovora яблуня стоїть на другому місці після груші, за нею - айва, слива, абрикос, вишня, персик. За цією ознакою дикорослі та декоративні розташовані так: кизил (найсприйнятливіший), глід, піраканта, горобина, айва китайська, мушмула японська, спірея, троянда. Проте, хто із названих порід є більшим носієм патогена в епіфітному чи ендофітному стані - невідомо. За аналогією з іншими культурами можна припустити, що високосприйнятливі до Е. amylovora породи дерев більш епіфітно заселені, ніж стійкі.

 

Препараты для лечения бактериального ожога яблони (Erwinia amylovora):

Биофунгицид ЦИДОКС ПРО "Минералис", антибиотик, антисептик , 10 л

Биофунгицид, АНТИБИОТИК Цидокс Про,1 л

Микроудобрение Микро-Минералис (медь), 10 л

Антисептик "ЛС-1", антибактериальное средство, Минералис Украина, 10 л

 

Другие бактериальные болезни плодовых культур

 Бактериальная пятнистость листьев косточковых

Лохматый корень яблони и груши

Эрвиния амиловора

Бактериальный некроз коры яблони и груши 

Бактериальный некроз коры косточковых плодовых деревьев

Корневой рак яблони и груши

Корневой рак косточковых

Бактериальный ожог косточковых

Черный бактериоз яблони и груши

Туберкулез яблони

Бактериальные галлы вишни

Бактериальный ожог листьев черешни

Некроз прививочного узла персика

Лоскутный бактериоз груши

Ямчастость деревьев косточковых

Ранний ожог черешни

Апоплексия деревьев персика

Бактериальная пятнистость незрелых плодов персика

Дырчатая бактериальная пятнистость косточковых

Армянский бактериоз абрикосов

Бактериальная водянка сливы

Бактериальная гниль коры яблони

facebook twitter

ФІТОПАТОГЕННІ БАКТЕРІЇ, БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ РОСЛИН: Монографія/Р.І. Гвоздяк, Л.А. Пасічник, Л.М. Як

Другие статьи