Корзина
88 отзывов
+38 (067)7080532
Контакты
ТОВ "Всесвіт Захисту Рослин"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677080532САЖЕНЦЫ
+380977247085КОНСУЛЬТАЦИЯ
+380950405715МИКРОУДОБРЕНИЯ
+380950405715МИНЕРАЛИС
+380975958498ВИНОГРАДНИК
Андрей, Анна
УкраинаКиевВасильков, Мелитополь, Борисполь, Киев

Бактериальные пятнистости листьев винограда. Препараты для предотвращения бактериоза

Поява на листках винограду симптомів дрібної чорної плямистості починається у травні і продовжується сезон вегетації з масовим проявом у третій декаді серпня.

Збудник хвороби: Pseudomonas syringae van Hall 1902.

Історія відкриття, розповсюдження, шкідливість. Вперше виділив бактерії роду Pseudomonas із хворих рослин винограду С. Панагопулос (1969 р.) у Греції. Автор при вивченні захворювання tsilik marasi виділив кілька ізолятів бактерій, два з яких за морфологічними і культуральними ознаками було віднесено до роду Pseudomonas. За штучного зараження цими ізолятами отримані реакція надчутливості на тютюні і характерні симптоми на плодах вишні та квасолі, але вони виявилися непатогенними для винограду. Це вказує на виноград як рослину-резидент для псевдомонад. Крім того, фітопатогенні псевдомонаси як епіфіти на поверхні листків і молодих пагонах винограду сприяють нуклеації льоду в тканинах, що за приморозків спричиняє розтріскування тканин, які заселені патогенами.

Упродовж останніх десятиліть неодноразово з'являлися повідомлення про виділення бактерій роду Pseudomonas з уражених рослин винограду в Європі, Азії, Південній Америці. Зокрема, в Азербайджані виявили та ідентифікували патогени винограду — бактерії Р. syringae, які поширені в Апшероні і завдають певних економічних збитків. Симптоми перебігу захворювання на виноградниках відтворені на калюсі й живцях винограду, отриманих методом клонального мікророзмноження.

У Молдові на селекційній ділянці, де виноград вирощують без застосування мідьумісних препаратів, на рослинах різних селекційних форм і нових перспективних сортів було виявлено симптоми різних типів плямистостей листків: велика коричнева, дрібна чорна, пістряволистість.

Симптоми. У разі великої коричневої плямистості листків винограду вже на початку червня вздовж дрібних жилок з'являються спочатку дрібні зеленувато-бурі плями. Поступово збільшуючись, плями набувають округлої форми з темними цятками в центрі, які перетворюються на некротизовану тканину червоно-коричневого кольору із зеленою облямівкою навколо них. Згодом некротизована тканина в центрі плями тріскається і частково випадає. Захворювання поширюється від листків нижнього ярусу до середнього і верхнього ярусів.

Дрібні чорні плями (діаметром 0,4-0,6 мм) з'являються у ділянці малих судин, навколо плям яскравий маслянистий ореол. Листя не опадає.

Пістряволистість характеризується появою на листках різних за розміром плям невизначеної форми червоного кольору на темнозабарвлених сортах і жовто-бурого кoльору на білих сортах винограду. Сильний розвиток захворювання із симптомами плямистості створює пістрявий малюнок на листках, чим і пояснюється його назва. Початок розвитку симптомів відбувається у другій половині червня. На листках з'являються дрібні, ледь помітні плями, які являють собою легке побуріння невеликих ділянок дрібних жилок і прилеглих до них тканин листка. Згодом плями збільшуються і навколо них утворюється маслянистий ореол. Злиття плям, некротизування їхніх тканин призводить до сильного ураження, загального хлорозу і часткового опадання листків нижнього і середнього ярусів. Таке явище спостерігають вже в середині літа, що призводить до зменшення фотосинтезуючої поверхні і негативно впливає на дозрівання ягід. Характерним є щорічне відновлення симптомів пістряволистості на одних і тих самих сортах і формах як у природі, так і в закритому ґрунті.

Анатомічні зрізи молодих хлоротичних плям показали велику кількість бактеріальних клітин у субепідермальному шарі листків; зовнішній шар паренхімних клітин був частково зруйнований, а неушкоджені клітини розташовані хаотично.

За морфологічними, фізіолого-біохімічними ознаками ізоляти, виділені з уражених листків, були ідентифіковані як Pseudomonas sp. Крім того, вони давали реакцію надчутливості на листках тютюну при інокуляції суспензії бактерій (10 кл./мл) і спричинювали ураження (червоно-коричневі некрози у місці проколу) суданської трави.

Інтенсивність розвитку симптомів плямистості листя на нових перспективних сортах винограду була в межах 1,7-18,2 % за великої коричневої плямистості, 29,8-37,6 % за пістряволистості та 21,4-26,4 % за дрібної чорної плямистості, залежно від сорту винограду [12]. З'ясовано вплив хвороби на фотосинтез рослин. При максимальному розвитку симптомів пістряволистості (некроз понад 50 % тканин листка) вміст хлорофілу а знижується порівняно з контролем на 37,6 %, хлорофілу б— на 38,8 %, каротиноїдів — на 64 %. За великої коричневої плямистості ці показники вищі і становлять відповідно 64,1; 62,4; 47,8%. Таким чином, поширення симптомів плямистостей зменшує концентрацію пігментів у листках, знижує інтенсивність фотосинтезу, що призводить до погіршення якості врожаю.

Екологія збудника. Для штучного зараження ізолятами Pseudomonas sp. обприскували суспензією бактеріальних клітин (8,5х106 кл./мл) нижній бік листків винограду, вусики, ягоди, які згодом поміщали у вологу камеру в поліетиленові пакети або розміщували інокульовані листки в чашках Петрі. В останньому варіанті перед зараженням робили поранення листків уколом стерильної голки. На 6-7-й день після зараження на нижньому боці листків, але не на ягодах і вусиках, з'являлися маслянисті плями, які швидко збільшувалися впродовж наступних трьох днів. У центрі ураженої ділянки тканини з'являвся некроз, який швидко збільшувався у наступні три дні. Заражене на кущі листя починає засихати через два місяці, тоді як у дощовий період симптоми з'являються на 14 - 16-й день, це дає змогу припустити, що під впливом крапельної вологи зараження патогеном пришвидшується. Через чотири місяці після зараження зеленого пагона з попереднім пораненням його уколом на поперечному зрізі спостерігають потемніння деяких судин на 2 см вище і нижче місця поранення.

Укорінені в горщиках пагони із симптомами плямистості утворюють впродовж місяця зовні здорові листки. Після дощу в наступному місяці всі листки проявляють типову бактеріальну плямистість, що припускає епіфітну фазу патогену на листі.

 

Препараты для предотвращения бактериальной пятнистости листьев винограда:

Биофунгицид ЦИДОКС ПРО "Минералис", антибиотик, антисептик , 10 л

Биофунгицид, АНТИБИОТИК Цидокс Про,1 л

Микроудобрение Микро-Минералис (медь), 10 л

Антисептик "ЛС-1", антибактериальное средство, Минералис Украина, 10 л

 

Другие бактериальные болезни виногорада:

Болезнь Пирса винограда

Язвенный некроз винограда

Бактериальный рак винограда

Бактериальный некроз винограда

facebook twitter

ФІТОПАТОГЕННІ БАКТЕРІЇ, БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ РОСЛИН: Монографія/Р.І. Гвоздяк, Л.А. Пасічник, Л.М. Як

Другие статьи