Корзина
82 отзыва
+38 (067)7080532
Контакты
ТОВ "Всесвіт Захисту Рослин"
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677080532САЖЕНЦЫ
+380977247085КОНСУЛЬТАЦИЯ
+380950405715МИКРОУДОБРЕНИЯ
+380950405715МИНЕРАЛИС
+380975958498ВИНОГРАДНИК
Андрей, Анна
УкраинаКиевВасильков, Мелитополь, Первомайское, Борисполь

Симптоми бактеріальної виродливості суниці, Rhodococcus fascians

Штами Rhodococcus fascians, виділені з уражених рослин із симптомами цвітної капусти, почервоніння та аламінарного листя, є сильно-, середньо- та слабоагресивними відповідно.

Синоніми хвороби: Бактеріальна фасціація, потворність, листкові гали, почервоніння, карликовість, кучерявість, «цвітна капуста» суниці.

Збудник хвороби: Rhodococcus fascians (Tilford 1936) Goodfellow 1984.

Застарілі назви збудника: Corynebacterium fascians (Tilford 1936) Dowson 1942, Pseudobacterium fascians (Tilford 1936) Krasil'nikov 1949.

Історія відкриття, розповсюдження, шкідливість. Дж. Кросс та Р. Пітчер у 1952 р. вперше встановили, що хвороба має комплексну природу і спричинюється штамами R. fascians та нематодами Aphelenchoides fragariae (Ritzema-Bos) Christie і/aбo А. ritzemabosi (Schwartz) Steiner & Buhrer. У Східній Європі вперше хворобу суниці виявила М. Вінкалне в 1958-1959 рр. у Латвії та Естонії. У 1963 р. фасціацію суниці зафіксували в Саратовській і Московській областях. Бактеріальна виродливість суниці поширена у багатьох країнах Європи, в тому числі в Україні, але не зустрічається у Північній Америці.

З усіх уражених рослин суниці обов'язково виділяють R. fascians і нематоду А. fragariae (в Криму А. ritzemabosi), із зовні здорових рослин — тільки бактерію. Спроби спричинити захворювання у дорослих рослин суниці. інокуляцією їх лише нематодою або тільки бактерією не мали успіху. Зараження вдавалося лише за одночасного введення нематоди і бактерії. Уражена суниця не дає урожаю і. гине. R. fascians крім суниці уражує широке коло дводольних і однодольних рослин.

Симптоми. Велика кількість назв хвороби пояснюється різноманітністю симптомів, які можна розділити на три групи:

·                               «цвітна капуста» — потовщення й укорочення черешків листя, квітконосів, пагонів; утворення квітками на сильно вкорочених квітконіжках подоби головки цвітної капусти; розвиток великої кількості пазушних бруньок, з яких утворюється численне потворне листя (листковий гал);

·                               почервоніння — почервоніння черешків листя, втрата ним опушеності; сильне деформування і редукування листкової пластинки, у молодих листків вона часто червоніє, у старших стає жорсткою, шкірястою і набуває інтенсивного зеленого забарвлення;

·                               аламінарне листя «шильця» - формування в центрі розетки коротких (1-3 см) утворень із редукованих черешків листків без листової пластинки.

У природі на уражених рослинах зазвичай зустрічається поєднання всіх типів симптомів. Іноді на вусах рослин із симптомами почервоніння або «шилець» розвиваються симптоми «цвітної капусти», або навпаки.

Очевидно, в природних популяціях R. fascians існують штами з різним ступенем агресивності і прояв зараження залежить від їх співвідношення. Крім того, у різних штамів з тих чи інших причин змінюється агресивність. Зокрема, за культивування на живильних середовищах aгpeсивність штамів R. fasciaпs зменшується аж до повної її втрати через 18 місяців. Пасажування через чутливі до бактерії рослини веде до зростання агресивності штамів.

Найшкідливішим є прояв захворювання «цвітна капуста», спричинений сильноагресивними штамами. На уражених рослинах листки зморщені, слабо опущені, з товстими черешками і галоподібними виростами на листковій пластинці, іноді спостерігається її почервоніння. Квітконоси потовщені, суцвіття спотворені. На пагонах уражених рослин з'являються дрібні бруньки, біля яких розвиваються скупчені бокові пагони, рідше утворюються довші бокові пагони зі скупченими листками. Зовні уражений кущ суниці нагадує головки цвітної капусти, що і дало відповідну назву хворобі.

Екологія збудника. Проникнення R. fascians y рослини відбувається при пошкодженні суниці нематодами — А. fragariae і/або А. ritzemabosi, які є не тільки переносниками, а й співучасниками захворювання.

R. fascians переносить зимові температури і добре зберігається в стерильному ґрунті і гине у нестерильному через дію ґрунтових мікроорганізмів-антагоністів. Від їх кількості і видового складу залежить тривалість збереження збудника у ґрунті. Найсильнішими антагоністами до R. fascians є: Aspergillus ochraceus, А. terreus, Penicillium nigrocans.

Сприйнятливість рослин до захворювання помітно зменшується з віком. Молоді рослини сприйнятливіші до захворювання, ніж дорослі.

 

Препарати проти бактеріальної виродливості суниці:

Биофунгицид ЦИДОКС ПРО "Минералис", антибиотик, антисептик , 10 л

Биофунгицид, АНТИБИОТИК Цидокс Про,1 л

Микроудобрение Микро-Минералис (медь), 10 л

Антисептик "ЛС-1", антибактериальное средство, Минералис Украина, 10 л

 

Другие бактериозы земляники:

Бактериальное увядание листьев земляники

Бактериальная угловатая пятнистость листьев земляники

Симптомы краевого хлороза листьев земляники

facebook twitter

ФІТОПАТОГЕННІ БАКТЕРІЇ, БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ РОСЛИН: Монографія/Р.І. Гвоздяк, Л.А. Пасічник, Л.М. Як

Предыдущие статьи